Osteoporóza - hrozba nejen švédských sekretářek

Už jste někdy slyšeli o tzv. syndromu švédské sekretářky? Opravdu to není žádná sexuálně přenosná nemoc. Jedná se o v dnešní době tolik časté onemocnění - osteoporózu, tedy česky řečeno řídnutí kostí. Švédská sekretářka se tam zamíchala zřejmě nějakým nedopatřením, i když hlavní skupina pacientů, které postihuje toto onemocnění, jsou skutečně ženy se sedavým zaměstnáním.

Koho osteoporóza postihuje

Skutečně se jedná nejvíce o ženy, statistiky uvádějí u žen až 3x větší výskyt tohoto onemocnění. Velký vliv má jednak nižší hustota kostí u žen, ale také větší sklon k řídnutí kostí po menopauze. Ne nepodstatný vliv na vznik osteoporózy má také ten fakt, že fyzická zátěž v dnešní době představuje až o 75 % nižší energetický výdej, což je až neskutečně vysoká hodnota. Také kouření se negativně projevuje na vzniku této choroby a samozřejmě i zvýšené požívání alkoholu, kávy a celkově nesprávné stravovací návyky. V České republice trpí tímto onemocněním až milion obyvatel, avšak léčí se s ním zhruba jen 200 tisíc lidí.

Jak osteoporóze předejít

Velice důležitá je prevence. Jako u jiných onemocnění je snazší příznakům předcházet, než je opomíjet a následně řešit akutní stadium nemoci. Nejdůležitější je dostatečný příjem vápníku, vitamínu D a zařazení pohybové aktivity do každodenního života. Cvičením se totiž zvyšuje přísun minerálních látek, což kosti posiluje.

Obsah vápníku neboli kalcia (Ca) v některých potravinách:

1.jpg

Potraviny, které nás ochuzují o vápník

Ano, i takové potraviny existují, proto bychom si měli dát větší pozor při konzumaci veškerých moučných výrobků, masa a masných výrobků, sladkostí, slazených nápojů, konzerv, hotových a ohřívaných pokrmů, zmrzlin a téměř všech léků, což sice nejsou potraviny, ale kradou nám vápník snad nejvíce. Různá je také ovšem doporučená denní dávka vápníku, rozlišujeme ji podle věku, pohlaví, aktivity člověka, případně se zvyšuje denní dávka vápníku lidem po úrazech.

Vápník se nejlépe vstřebává do těla večer, proto se v případě užívání preparátů z lékárny doporučuje jejich pozdně odpolední konzumace.

A nyní se podívejme v další tabulce na různé skupiny lidí a jejich potřebu vápníku:

2.jpg

Vápník je důležitý prvek pro nastolení správné srážlivosti krve a pro udržení správné hladiny krevního tlaku. Už i proto bychom si měli hlídat, kde a kolik si ho do těla vpustíme a čím ho naopak vyháníme.

Foto: Pixabay.com

Osteoporóza - hrozba nejen švédských sekretářek patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Osteoporóza

  • 15.09.2012 17:09 Poruchy štítné žlázy

    Máte problém se štítnou žlázou? Nezabírá Vám klasická léčba? hodí se na vás například: - Ned…

  • Filip Rajchart 31.08.2015 15:08 křečové žíly

    Kyslikova Hyperbaricka komora na krecove zily. Dobrý proti: Léčba bércových vředů Periferní ar…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku