Osteoporóza

Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám.

Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám. A to především v oblasti páteře, předloktí, hrudníku a krčku stehenní kosti. Většinou se projevuje až samotnou nečekanou frakturou, kterou často zaviní jen nepatrný úraz.

Příčiny osteoropózy

V kostech probíhá neustálý proces odbourávání a obnovování. V mládí převažuje vznik nové tkáně a kosti tak rostou a nabývají na pevnosti. Po zhruba 35. roku života se tento proces obrací a kosti naopak objem ztrácejí. Projevuje se to například ztrátou výšky (důsledek sesedání obratlů). Do určité míry je to děj normální a přirozený.

K výskytu osteoporózy ve vyšší míře dochází u žen než u mužů. Důvodem toho je úbytek estrogenu po menopauze, jenž se velkou měrou podílí na ochraně kostí.

Vliv na vznik osteoporózy má spousta faktorů a některé ještě nejsou pravděpodobně známy, neboť jejich výzkum stále trvá. Přesto hlavními rizikovými faktory jsou:

 • Malá hmotnost (hodnota BMI menší jak 20)
 • Nízký příjem vápníku a vitamínů C, Ka hlavně D
 • Nadměrné pití alkoholu
 • Kouření
 • Dlouhodobější užívání kortikosteroidů
 • Malá pohybová aktivita

Tyto věci lze vesměs ovlivnit. Existují však faktory, které již tolik ovlivnit nelze.

Jsou to:

 • Genetické předpoklady
 • Poruchy menstruačního cyklu a předčasná menopauza u žen
 • U mužů snížená hladina testosteronu
 • Cukrovka
 • Vyšší věk

Diagnostika osteoropózy

Shledá-li lékař podezření na osteoporózu, může provézt několik vyšetření. Jelikož se z běžného rentgenového snímku pozná až pokročilejší stádium nemoci, využívá se metoda zvaná denzitomentrie. Je taktéž založena na principu rentgenových paprsků (menší dávka než je tomu u normálního), ale výsledky ke zhodnocení stavu kosti poskytuje mnohem přesnější. Dále lze ještě využit počítačové tomografie (CT) a ultrazvuku.

Osteoropóza a její léčba

Základ je zdravá strava a správná pohybová aktivita (procházky, plavání, speciální cvičení).

Při léčbě se pak uplatňují především léky zastavující úbytek kostní hmoty a podporující tvorbu hmoty nové. Jsou to hlavně bisfosfonáty, kalcitonin, fluoridy a anabolické steroidy.

Důležitý je také příjem vápníku a to 1000-1500mg denně. Pro jeho vstřebávání je velmi důležitý vitamín D. Najdeme ho v mořských rybách, mléce a vejcích.

Poměrně diskutabilní je u žen léčba pohlavními hormony. Dlouhodobé užívání estrogenu sice vede k snížení rizika zlomeniny až o polovinu. Na druhou stranu je zase spojováno se vznikem rakoviny dělohy a prsu. Toto riziko se ale významně snižuje současným užíváním gestagenů.

Prevence je důležitá!

Osteoporóza patří do témat
 • menopauza a osteoporoza Jana 16.01.2015 11:40:44

  Chtěla bych se zeptat jestli máte někdo zkušenost s ostoporózou díky menopauze. Tento problém se mě teď čerstvě týká. Chtěla bych to řešit nějakým přírodním a nehormonálním produktem např. elli meno osteo forte, na zmírnění příznaků jak menopauzy tak i osteoporózy. CO mi doporučíte?

  • Re: menopauza a osteoporoza Marie 30.01.2015 18:21:35

   Ano tento problém jsem začala řešit před rokem, kdy jsem nechtěla do sebe sypat plno prášků na všechno. Pak mi v lékárně doporučily elli meno osteo forte a opravdu můžu říct, že mi hodně pomohlo na oba problémy.

 • Klub pevného zdraví pavlatko 16.05.2013 07:31:27

  Slyšela jsem, že prence je hlavně hodně pohybu. K tomu se sice musím nutit, ale protože nechci mít ve stáři problémy, tak se snažím hodně hýbat. Díky Klubu pevného zdraví VZP se dá získat až 1 500 Kč na různé aktivity, tak toho využívám :)
  http://www.trijednicky.cz/produkt-mesice/klub-pevneho-zdravi-kpz-2?strana=1

 • Vápník Tianshi info 02.03.2010 09:04:25

  bezkonkurenční léčba pomocí ionizovaného (lehce vstřebatelného) vápníku problém oseoporózy vyřeší -www.tianshi.wz.cz

 • Kazda 3-tia zena trpi Beba 28.04.2009 19:18:49

  Som citala, ze po urcitom veku trpi osteporozou kazda tretia zena. Zaujimave rady ako na osteoporozu som nasla aj na http://www.fitcomplex.sk/…zeme-predist

 • stop Vorlová 14.03.2009 12:42:42

  Doporučuji si pořídit nízko frekvenční magneto terapii. Nejen jako prevenci, ale zároveň jako léčbu. Tato léčba je již 11 let odzkoušená našimi předními lékařskými kapacitami.

 • stop Alena Šochová 14.03.2009 12:41:18

  Doporučuji si pořídit nízko frekvenční magneto terapii. Nejen jako prevenci, ale zároveň jako léčbu. Tato léčba je již 11 let odzkoušená našimi předními lékařskými kapacitami.


Adresář

Diskuze na téma Osteoporóza

 • 15.09.2012 17:09 Poruchy štítné žlázy

  Máte problém se štítnou žlázou? Nezabírá Vám klasická léčba? hodí se na vás například: - Ned…

 • Filip Rajchart 31.08.2015 15:08 křečové žíly

  Kyslikova Hyperbaricka komora na krecove zily. Dobrý proti: Léčba bércových vředů Periferní ar…

Píšeme jinde
 • Šest skvělých receptů na bramborový salát

  Šest skvělých receptů na bramborový salát

  Receptů na bramborový salát není nikdy dost, zvlášť v předvánočním čase. Možná dáváte přednost klasice, která nikdy nezklame, ale máme pro vás i recepty trochu netradiční, které mohou opravdu překvapit svou chutí. A pokud si hlídáte linii, nechybí ani dietnější verze salátu. Jednoduše - vybere si každý.

 • Medovníkové kuličky krok za krokem

  Medovníkové kuličky krok za krokem

  Tento recept na medovníkové kuličky patří k nejoblíbenějším z cukroví. Vždycky se sní jako první a každý si žádá recept. Nechte se také inspirovat a překvapte rodinu i návštěvy opravdu lahodným cukrovím.Zdravě.cz na Facebooku